Charakterové vlastnosti

Temperamentní pes, rozený optimista. Je otevřený, přátelský a snášenlivý k lidem i ke zvířatům. Má klidný charakter smělého a rozvážného psa, je inteligentní, snadno cvičitelný, vyniká velkou chutí do práce, má dobře vyvinutý obranný pud. Svému pánovi je věrně oddán a ukazuje se jako velmi dobrý rodinný pes s hezkým vztahem k dětem. Uchoval si výborné lovecké vlastnosti, především vynikající nos, ochotu aportovat i z vody. FCI jej zařazuje mezi pracovní plemena a je veden ve skupině Retrieveři, slídiči a vodní psi, v sekci 2 Slídiči. Hravou povahu si zachovává velmi dlouho. Teprve  kolem 2.-3. roku se uklidní, ale jeho povaha zůstane veselá
a přátelská. Typickým znakem tohoto plemene je neustálé vrtění ocasem, kterým dává najevo svou živou optimistickou povahu.

Společenská charakteristika:

S ostatními psy a domácími zvířaty se snáší velmi dobře. Nikdy neútočí. Se všemi, které potká na procházce, by si nejraději hrál. Cizí lidi vám ohlásí, ale u toho také zůstane.

Výchova:

Poměrně jednoduchá, zvládnou to i děti. Je velmi chytrý a rychle učenlivý. Miluje plavání a aportování. Potřebuje dostatek pohybu. Pokud však na něj nemáte někdy čas, bez problémů se přizpůsobí. Jeho citlivá povaha bezpodmínečně vyžaduje jemné zacházení bez náznaku hrubosti.


Užití:

Výborným loveckým a společenským psem. FCR je využívaný k myslivosti, záchranářským účelům nebo jako asistenční pes pro tělesně postižené, vhodný pro canisterapii.